Hel
Hel to miasto na krańcu mierzei helskiej, o dosyć długich dziejach. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII wieku. Do XV wieku Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, potem utracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. U schyłku wieku XIX pobudowano tutaj port rybacki i Hel znów zaczął się rozwijać.
Wraz z postępem komunikacji oraz turystyki miejscowość stała się obiektem wycieczek dla mieszkańców Gdańska oraz Sopotu. W 1918 r. pomimo, że gros mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano odtworzonemu Państwu Polskiemu. Kilka lat później wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. W czasie II Wojny Światowej obrońcy miejscowości bronili się do 2 X 1939 roku. Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca szczególnie ważnego strategicznie, mogli przyjechać tutaj jedynie obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w dostępie do Helu zniesiono dopiero w 1989 r., natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90-tych XX wieku.
W dzisiejszych czasach Hel to nade wszystko ośrodek letniego odpoczynku i rybactwa. Zlokalizowano tu również garnizon Marynarki Wojennej RP i port morski wspólnie przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można z tego miejsca wyruszyć w rejs po morzu, na jednym z dawnych kutrów rybackich, a od 2006 r. funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny – promowe połączenia z Trójmiastem – to najszybsza i zarazem najtańsza opcja przybycia do Sopotu, Gdańska lub Gdyni.
Hel atrakcje turystyczne
Hel ma pierwszorzędna lokalizację dla miłośników plażowania – otoczony jest wodami morskimi, ze znaczną ilością plaż. Można skorzystać z plaży od strony pełnego Bałtyku, czy od strony zatoki Gdańskiej. Na plaży w Helu wiele się dzieje – o aktywny wypoczynek dba Hel Animation.
Aktywny odpoczynek to również wycieczki rowerowe – rower to coraz częściej zabierany sprzęt na urlop. w 2005 r. otwarto ścieżkę rowerową – prowadzi ona przez cały Półwysep Hel, w pobliżu szosy 216 – fragment przyrodniczy – do Juraty – to 10 km trasy. Hel to też interesujące miejsce dla miłośników nurkowania. Znajduje się w okolicy Helu niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe znajdujące się w porcie proponują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brak też instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania.
Ze względu na swoją przeszłość Hel zaintryguje również fascynatów historii – znajdują się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża, fortyfikacje, Muzeum Rybołówstwa oraz latarnia morska. Hel jest sławny oprócz tego ze swojego fokarium – to fragment Stacji Morskiej – placówki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia i ochrony kolonii foki szarej na Bałtyku. To dodatkowo miejsce leczenia chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i edukacyjna oraz podziemia, gdzie można, przez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.
Hel to znakomite miejsce na wczasy. Mnóstwo atrakcji, rozmaita baza gastronomiczna i turystyczna spełni wymagania każdego wczasowicza. Szukasz noclegu? Sprawdź ofertę TUTAJ.